TUMMYTOX blogs.

Skryté důsledky diety: 5 důvodů, proč jsou rychlé diety škodlivé pro tvoje duševní zdraví

Nepřijde ti šílené, že pokaždé, když otevřeš Instagram nebo TikTok, objeví se nová módní dieta, která slibuje, že ti pomůže shodit 10 kg dřív než stačíš říct „10 kilo“?

Zkratky jsou skvělé, když potřebuješ být za 10 minut v práci a před tebou je velká dopravní zácpa. Pokud jde ale o hubnutí, mohou být velmi škodlivé.

Přemýšlela jsi někdy o tom, jaký vliv mohou mít všechny módní deity slibující rychlé hubnutí vliv na tvoje duševní zdraví?

the dark side of diets for quick weight loss

Temná stránka diet pro rychle hubnutí

Low-carb dieta, keto dieta, grapefruitová dieta... Mohli bychom pokračovat. Všechny tyto diety slibují neuvěřitelně rychlé výsledky. Ale i když u někoho mohou krátkodobě fungovat, často nejsou dlouhodobě udržitelné a mohou mít negativní vliv na tvoje zdraví. 

Hlavním problémem je, že jsou velmi striktní. Omezují celé skupiny potravin a ochuzují tě o základní živiny. To může vážně poškodit tvé fyzické zdraví. 

A se všemi těmi omezeními se mohou objevit i psychické problémy. Tady je důvod!

1. Začneš být posedlá jídlem 

Všimla sis někdy, že pokaždé, když držíš nějakou dietu nebo plán slibující rychlé hubnutí, přemýšlíš jen o jídle? Stále myslíš na to, co můžeš a nemůžeš jíst. Bohužel, ne pokaždé tyto myšlenky zmizí, jakmile s dietou přestaneš.

Je možné, že sis zvykla vnímat jídlo jako „to dobré“ a „to špatné“. A tyto mentální nálepky často mívají tendenci držet se tě po dlouhou dobu a mohou vést až k vytvoření vzorce poruch příjmu potravy.

2. Problémy s vnímáním postavy

Tvoje hodnota a smysl života by se nikdy neměly omezit pouze na číslo na váze a na velikost tvých kalhot. Diety na rychlé hubnutí tě k tomu ale mohou vést.

Je možné, že pokud se ti nedaří zhubnout nebo není tvůj pokrok natolik viditelný jako u ostatních, začneš svůj ho vnímat jako neúspěch. To může mít trvalé následky na tvé vnímání těla, sebeúctu a duševní zdraví. 

3. Výkyvy nálad 

Jde o to, že když omezuješ v příjmu celých skupin potravin, omezuješ tím i přísun základních živin do mozku. Jako první se sníží hladina energie a změní se tvoje nálada.

Nakonec tě mohou začít rozčilovat drobnosti, jako je vybitá baterie telefonu. Můžeš být dokonce zcela lhostejná k situacím, které se netýkají tématu hubnutí. 

4. Odcizení od ostatních 

Už se ti někdy stalo, že jsi zrušila plány s přáteli nebo vynechala rodinnou oslavu, protože bys tam kvůli své rychlé dietě neměla co jíst? 

Může to vést až k tomu, že se začneš izolovat od přátel a rodiny, což může mít negativní dopad na tvou duševní pohodu. Z dlouhodobého hlediska to může vést i k závažným stavům, jako jsou úzkost a deprese.

5. NEUSTÁLÝ pocit viny

Znáš to, třeba když si vyčítáš, že jsi snědla celou čokoládu, i když sis slíbila, že si vezmeš jen kousek. Nebo když se rozhodneš, že omezíš veškerý cukr, ale pak si dáš kousek dortu, protože kolegyně slaví narozeniny.

Pocit viny, že jsi nedodržela dietu, pohltí tvou mysl. Možná budeš po zbytek dne hladovět. Takový pocit není pro tvoje duševní zdraví zdravá. Nikdy bys neměla mít pocit viny kvůli tomu, že jíš dobré jídlo!

Co můžeš udělat místo toho? 

Pokud se budeš snažit vylepšit svůj vzhled a přitom se nestaráš o své duševní zdraví, často to nakonec může dopadnout tak, že se budeš cítit hůř. Existuje však způsob, jak dosáhnout štíhlejší postavy bez těchto módních diet, které ti mohou psychicky ublížit. 

Jak? 

Stejně jako v případě jakéhokoli dlouhodobého úspěchu musíš být především trpělivá a důsledná. Dopřej svému tělu čas, který k proměně potřebuje, a udržuj svá očekávání realistická. Shodit 3 velikosti za 2 týdny prostě není zdravé. 

Nezapomeň, že neexistuje univerzální přístup. Žádná dvě těla nejsou stejná, takže se přizpůsob tomu, co potřebuje TVÉ tělo a mysl. Jakákoli změna by měla vycházet především z lásky k sobě samé. 

Malé změny pro udržitelné hubnutí 

Místo toho, abys své tělo a mysl zatěžovala příšnými dietami, rozhodni se pro dlouhodobou změnu životního stylu. Zaměř se na vyváženější stravu a snaž se pravidelně hýbat. Může to znít sice jako maličkost, ale funguje to mnohem lépe než jakákoli extrémní dieta.

Je také důležité optimalizovat metabolismus a nastartovat spalování tuků a zároveň udržet chutě na uzdě. Sada Perfect Tranformation dokonale zapadne do tvého zdravějšího způsobu hubnutí. Poskytne ti dodatečný impulis a krásně se sladí se zdravými změnami, které ve svém životě provádíš. 

V TummyToxu chápeme, že šťastný život vychází ze sebelásky. Když se sebou zacházíš jako s královnou, nastává kouzlo dobrého pocitu a sebevědomí. Všechno začíná u tebe, krásko! Produkty pro vás

Úleva od stresu
-20%
Speciální cena 511 Kč Běžná cena 639 Kč As low as 440 Kč
Zobrazit produkt