TUMMYTOX blogs.

Velikost porce: kolik je příliš?

Ve světě, kde dominuje jídlo v našem každodenním životě, jsme se naučili jíst mnohem častěji a mnohem více, než jedli naši prarodiče. Protože jsme si zvykli na velké porce, nevědomky plníme i velké talíře velkým množstvím jídla. Ale tomu je teď konec! V tomto článku se dozvíš, jak by měla vypadat doporučená velikost porce aby si se přestala přejídat.

image

1. Obiloviny a škrobová zelenina

S velikostí porce velké jako tvoje pěst přijmeš kolem 200 kalorií. Doporučuje se maximálně 2 porce denně.

Při výběru obilovin nepoužívej zpracované obiloviny – pokud možno kupuj celá zrna. Patří mezi ně bulgur, hnědá rýže, quinoa a celozrnná nebo pohanková mouka.

Mezi nejčastější škrobovou zeleninu patří kukuřice, hrášek, fazole, čočka a brambory – zejmána ty jsou velmi oblíbené, tak snimi buď opatrná!

Velikost porce: velikost dlaně (hrstka)

Doporučený příjem: 1-2 porce/den

2. Neškrobová zelenina

Brokolice, květák, chřest, paprika, houby, rajčata, cibule a zelená zelenina patří mezi neškrobovou zeleninu s vysokou nutriční hodnotou a nízkou kalorickou hodnotou. Ideální pro vyvážené, ale ne příliš těžké jídlo! Jedna porce by měla být o velikosti pěsti (v případě zelené zeleniny i dvou), což ti poskytne okolo 40 kalorií (a v případě zelené zeleniny ještě méně)!

Velikost porce: velikost pěsti

Doporučený příjem: alespoň 4 porce/den

3. Maso, ryby a tofu

Jedna porce potravin bohatých na bílkoviny, jako jsou ryby a maso (bez kůže) a tofu, by neměla přesáhnout velikost tvé dlaně. Toto množství obsahuje mezi 120 a 250 kaloriemi, takže můžeš jíst 2 až 4 porce denně.

Velikost porce: velikost dlaně

Doporučený příjem: 2–4 porce/den

4. Semena, oříšky a sušené plody

Semena, ořechy a sušené ovoce, které jsou konzumovány s mírou, nám mohou poskytnout velké procento našeho doporučeného denního příjmu živin. Obsahují hodně kalorií, takže si je užívej s mírou. Jedna porce je 1-2 polévkové lžíce, což je 90-140 kalorií. Množství oleje a másla se pak snaž omezit na 1 čajovou lžicku na porci.

Velikost porce:

Suché plody, semena a ořechy: 1–2 polévkové lžíce

Oleje a máslo: 1 čajová lžička

Doporčený příjem: 1–2 porce/den

5. Čerstvé ovoce

Čerstvé ovoce je plné důležitých živin a má mnoho pozitivních efektů na naše zdraví. Má vysoký obsah vlákniny a vody a velmi nízký obsah kalorií. To je důvod, proč je ovoce dokonalý partner na hubnutí. Jedna porce čerstvého ovoce by měla být asi o velikosti pěsti, což je asi 80–105 kalorií. Doporučený příjem je 3-5 porcí denně.

Velikost porce: velikost pěsti

Doporučený příjem: 3–5 porcí/den

6. Mléčné výrobky

Jedna porce mléčných výrobků by neměla překročit velikost pěsti nebo 2 dl. Kefír a jogurt jsou přírodní zdroje probiotik a mohou být v naší stravě dalším bonusem. Pokud by ses ale chtěla raději vyhnout mléčným výrobkům, neboj se, můžeš také najít probiotika i ve veganské stravě.

Velikost porce: velikost pěsti nebo 2 dl 

Doporučený příjem: 1–2 porce/den

Zkus při své příští večeři nebo návštěvě v restauraci dodržovat naše jednoduché pokyny. Jakmile se to stane tvou rutinou, bude to mnohem, mnohem snažší. A aby to bylo ještě snažší, vyzkoušej jíst na menším talíři – výzkum ukázal, že tento jednoduchý trik může být velmi účinný. A další tip – naplánuj si jídlo na celý den. Věříme Ti, že to dokážeš!

7. Flat Tummy tobolky

Pokud si myslíš, že si budeš těžko zvykat na menší porce, vyzkoušej naše Flat Tummy tobolky. Obsahují garcinii kambodžskou, která pomáhá regulovat hmotnost a potlačuje hlad! Vezmi si 1 tobolku 30 minut před snídaní a 1 tobolku 30 minut před obědem a nebudeš ani myslet na to, že nebudeš jíst z velkého talíře plného jídla!